Czy kiedykolwiek byłeś zmuszony do ewakuacji po raz 25?

Na powyższe pytanie, wielu ludzi z Bangladeszu udzieliłoby twierdzącej odpowiedzi, jako że powodzie stały się częścią ich codziennego życia.

Photo by Oxfam International

Photo by Oxfam International

Choć na chwilę postaw się w ich sytuacji!

Wyobraź sobie, że jesteś zmuszony zmagać się z coraz dotkliwiej odczuwalnymi skutkami zmian klimatu - takimi jak: większa liczba powodzi, coraz mniej przewidywalne opady deszczu, coraz większe zasolenie wody pitnej. Ponadto cierpisz na choroby skóry, nie masz pracy, ani wystarczających środków by twoje dzieci mogły uczęszczać do szkoły, ceny żywności rosną a twój rząd nie jest w stanie ci pomóc.

Tego rodzaju warunki, choć dla nas - ludzi zachodu, często niewyobrażalne, są codziennością mieszkańców wielu krajów rozwijających się, takich jak Bangladesz.

Wyjściem z tragicznej sytuacji byłoby wykorzystanie istniejących już środków zaradczych umożliwiających ludności przygotowanie się do nadchodzących zmian. Przeciwpowodziowe systemy wczesnego ostrzegania, ulepszone prognozowanie, budowanie szkół, domów na podwyższonych fundamentach, wydajniejsze systemy irygacyjne oraz uprawa zbóż odpornych na suszę są jednymi z proponowanych rozwiązań, które choć efektywne – są kosztowne.

Żyjąc w Bangladeszu, każdego dnia starasz się przystosować się do zmiennych i nieprzewidywalnych warunków. Rząd twojego kraju, posiadając jedynie ograniczone środki, nie jest w stanie w pełni pomóc poszkodowanym.

Bogate państwa, zobowiązane do niesienia pomocy biedniejszym, nie tylko powinny, ale co ważniejsze są w stanie wprowadzić w życie istniejące rozwiązania adaptacyjne.

10 700 delegatów ze 187 krajów, którzy zebrali się na Konferencji Klimatycznej w Poznaniu, stara się wypracować porozumienie klimatyczne.

Jeśli już teraz bogate kraje nie podejmą zobowiązania do udzielania biednym wystarczających środków na adaptację do zmian klimatu będą odpowiedzialne za Twoją 26stą ewakuację!

źródło: tłumaczenie artykułu "Ever needed to evacuate your home 25 times?"By Noirfatom; http://blogs.oxfam.org 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć