Czas na zmianę. Wybierz lokalność!

Czy możemy mieć wpływ na to, co jemy? Jak rolnictwo oddziałuje na stan środowiska naturalnego? Czym jest zrównoważona produkcja żywności? Dlaczego warto wspierać lokalnych rolników? Dlaczego walka o dobrej jakości żywność staje się coraz ważniejsza? Co możesz zrobić, aby Twój region rozwijał się w zrównoważony sposób? W jakie inicjatywy warto się zaangażować i gdzie szukać wsparcia w działaniu?

Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszej publikacji „Czas na zmianę. Wybierz lokalność! Jak wspierać rolnictwo przyjazne przyrodzie i ludziom?”. Przygotowaliśmy ją w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT, aby w ten sposób pokazać globalny wymiar systemu żywnościowego, który obejmuje nas wszystkich – konsumentów i rolników europejskich oraz społeczności i rolników krajów globalnego Południa. Obecnie stoimy przed wieloma wyzwaniami środowiskowymi (m.in. zmiany klimatu) i społecznymi (np. degradacja społeczności wiejskich), które mają znaczący związek ze sposobem produkcji i konsumpcji naszej żywności.

Zazwyczaj nie widzimy już, jak powstaje żywność, którą kupujemy, i nie zdajemy sobie sprawy, jakie problemy środowiskowe czy społeczne powoduje jej wytwarzanie. Nigdy wcześniej konieczność powrotu do lokalnej produkcji żywności, zrównoważonego rolnictwa i odbudowania relacji między producentami żywności a konsumentami nie była tak ważna. Twoje zaangażowanie ma znaczenie, bo tylko wspólny wysiłek ludzi na całym świecie może przynieść rzeczywistą zmianę.

Nasza publikacja ma charakter poradnika, w którym znajdziesz wiele propozycji tego, co możesz zrobić indywidualnie oraz razem z innymi, którzy myślą podobnie jak Ty. Dowiesz się, między innymi, dlaczego warto uprawiać własne warzywa, jak działają kooperatywy spożywcze oraz poznasz inicjatywy na rzecz lokalnego rozwoju.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej, którą możesz przejrzeć i pobrać w formacie PDF poniżej.

Życzymy inspirującej lektury i owocnych działań!

Dokumenty do pobrania:



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć