Czad - oskarżenie francuskiej organizacji o handel dziećmi

Sześciu członków francuskiej pozarządowej organizacji L’Arche de Zoé zostało aresztowanych 25 października na lotnisku w Abeche, w Czadzie, gdzie przygotowywali wywóz 103 miejscowych dzieci do Francji. Władze Czadu oskarżyły Francuzów o handel dziećmi, za co w Czadzie grozi im nawet 20 lat przymusowej pracy.

Organizacje pozarządowe pracujące we wschodnim Czadzie obawiają się braku zaufania lokalnych społeczności w związku z ostatnimi wydarzeniami.

Komitet 21 NGOsów, włączając w to Save the Children, Oxfam, Action against Hunger, wystosował wspólne stanowisko wyrażając "głębokie zaniepokojenie" wydarzeniem i nazywając je "poważnym naruszeniem" praw dziecka.

"Nasza praca w Czadzie zakłada bliską współpracę z sudańskimi i czadyjskimi społecznościami w celu zapewnienia im godziwych warunków" - czytamy w stanowisku - "Zawsze respektowaliśmy prawa dziecka i tym mocniej będziemy je promować w naszej dalszej pracy."

26 października we wspólnym stanowisku agencji ONZ znajdujemy słowa oburzenia i ubolewania z powodu negatywnego wpływu tego typu działań na podejście do NGOsów pracujących przez dekady w miejscach takich jak Czad, w poszanowaniu miejscowych praw i międzynarodowych standardów.

Save the Children szacuje, że ok. połowa wszystkich uchodźców żyjących na granicy Czadu i Sudanu, to dzieci.

Członkowie L’Arche de Zoé twierdzą, że chcieli po prostu uratować życie tych dzieci, jak również, że mieli pozwolenie rządu Czadu na swoje działania.

Według Rolanda Van Hauwermeirena, dyrektora Oxfam GB dla Czadu i rzecznika komitetu 21 NGO pracujących w regionie, podejście do organizacji pomocowych po aresztowaniu Francuzów nie zmieniło się - "Kontynuujemy nasze działania. Społeczności potrafią ocenić sytuację obiektywnie."

Dzieci, które miały być przewiezione do Francji, przebywają teraz w sierocińcu w Abéché, gdzie opiekują się nimi - rząd Czadu, UNHCR, UNICEF i Miedzynarodowy Czerwony Krzyż. Według informacji rządu dzieci wrócą do swoich rodzin w Tiné, Adré i Goz Béïda.

Artykuł tłumaczony ze strony IRIN : CHAD-SUDAN: NGOs work to clear their name after child ‘trafficking’


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć