Coraz więcej ofiar wojny domowej w Kolumbii

Międzynarodowa Komisja ds. Pozasądowych Egzekucji, złożona z pracowników naukowych i obrońców praw człowieka z USA i Kolumbii, podała, że w ciągu ostatnich pięciu lat kolumbijska policja i armia zabiły blisko 1000 cywilów.

Liczba ofiar, trwającej od ponad 40 lat wojny domowej, sięga 30 tys. W starciach sił rządowych z lewicową partyzantką ginie coraz więcej niewinnej ludności cywilnej. Sytuację zaostrzyło ostatnie porwanie 20 pracowników, wśród nich kilku prawicowych paramilitaryzstów, o które władze oskarżają partyzantów z FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii).

Do porwania doszło w ubiegły czwartek w pobliżu La Caucana, ok. 350 km od Bogoty, w rolniczym regionie północno-wschodniej Kolumbii. Porwani to uczestnicy rządowego "programu rehabilitacji byłych zdemobilizowanych paramilitarzystów". O zajściu i podejrzeniach względem FARC poinformowała miejscowa przedstawicielka rządu, Nuris Escobar, która zapewniła również o wysłaniu znacznych sił wojska i policji w rejon zdarzenia.

Do porwania doszło na kilkanaście dni przed wyborami do władz lokalnych w Kolumbii, co, wg niektórych obserwatorów, świadczyć ma o sabotażowym charakterze uprowadzenia.

Na podstawie: Porwali 20 osób, "Kolumbijska armia zabija cywilów", Dziennik Polska, Europa, Świat, 12.10.2007


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć