Co się udało zmienić na świecie w 15 lat? Milenijne Cele Rozwoju

8 Milenijnych Celów Rozwoju, które miały zmienić świat w ostatnich 15 latach, poprawiło życie milionów mieszkańców globalnego Południa. Chociaż większość celów nie została osiągnięta w pełni, to zrobiono olbrzymie postępy. Warto wiedzieć co się udało i jak zmienił się świat na początku XXI wieku. Szczególnie zanim przejdziemy do realizacji nowych globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Milenijne Cele Rozwoju (ang. Millennium Development Goals, MDG) zostały przyjęte przez przywódców 189 państw na szczycie ONZ w 2000 roku. 8 Milenijnych Celów stanowi zobowiązanie tych państw do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. I to wszystko miało się wydarzyć do 2015 roku.

Sprawdźcie jak zmienił się świat w ostatnich latach. Oto najważniejsze osiągnięcia:

W 15 lat nie da się rozwiązać wszystkich problemów, ale można osiągnąć naprawdę wiele. Milenijne Cele Rozwoju były naszym drogowskazem przez te lata, jednak okres ich wypełniania skończył się, a teraz członkowie ONZ, w tym Polska, wypracowali nowe Cele Zrównoważonego Rozwoju, które są o wiele bardziej obszerne i ambitne, a przede wszystkim dotyczą każdego kontynentu, każdego kraju i każdego człowieka. Bo największe problemy świata mają globalne przyczyny, a więc i globalne rozwiązania.

A jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej polecamy podsumowanie Grupy Zagranica:


Pełen raport ONZ w jęz. angielskim The Millennium Development Goals Report 2015

Dokumenty do pobrania: 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć