Zyski kosztem praw człowieka
Mongolia, pustynia Gobi, zapierające dech krajobrazy, rozległe stepy, dom szamanów, pasterzy i koczowników. Jednocześnie kraj olbrzymich bogactw mineralnych, które według ekonomistów, mogą mieć duże znaczenie rozwojowe dla relatywnie niewielkiej społeczności. Czy na pewno? Tereny u podnóża gór Ałtaju służą koczowniczym plemionom za miejsce zamieszkania i wypasu zwierząt. W rejonie jednej z prowincji, Tseel soum, około 2000 pasterzy migruje wraz z (...) »

Czy Polska będzie wspierać demokratyzację w krajach Afryki?
O tym, jak ważne jest promowanie zasad demokratycznych i dobrego rządzenia oraz podstawowych praw człowieka i obywatela nie tylko w krajach Europy Wschodniej, jak chciałby minister Sikorski, lecz także w krajach Afryki, myślę przy okazji pobytu w kenijskiej Kiberze w trakcie dorocznego święta uchwalenia konstytucji potocznie nazywanego Saba Saba (przypada 7. lipca, 7 w suahili to saba). Przy okazji święta, partia opozycyjna na czele z (...) »

Bajeczki o tym, jak uzdrowić świat :)
Pewnego razu, nie tak dawno temu, światowi przywódcy spotkali się by porozumieć w sprawie walki ze zmianami klimatu. Było to w Japonii a porozumienie to, to sławny Protokół z Kioto. Ważnym elementem Protokołu okazał się magiczny trick pozwalający ograniczyć emisje dwutlenku węgla - elastyczny rynkowy mechanizm miał walczyć ze zmianami klimatu w oszczędny i efektywny sposób, poprzez tzw. „kredyty węglowe”. Gdy tylko odkryto ich potencjał, zaraz (...) »

Cel Polskiej Pomocy: zepchnąć Tanzańczyka z dachu?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało 24. kwietnia otwartą debatę pt. „Dlaczego warto pomagać? Współpraca rozwojowa jako narzędzie polityki zagranicznej". Organizator, ministerstwo odpowiedzialne za polską współpracę rozwojową, samo odpowiedziało na to ważkie pytanie. I wielu osobom - od lat współpracującym z partnerami w krajach Południa - oczy wypadły ze zdziwienia, jak nasi rządzący, zobowiązani do jak najskuteczniejszego wydatkowania (...) »

Po raz pierwszy w Polsce pokaz filmu “Cena ropy” Kraków, 23. kwietnia
Polska Zielona Sieć i europejska sieć Bankwatch Network zapraszają na pokaz filmu "Cena ropy" zorganizowany w ramach Projektu Huxley pod patronatem Zielonego Instytutu. Pokaz odbędzie się 23. kwietnia [poniedziałek] w Krakowie, w Klubie Finka (ul. Warszauera 1), o godz. 19:00. Wprowadzenie do filmu zapewni Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci. Jaka jest prawdziwa cena ropy wydobywanej w Nigerii ? Nigeria pozostaje od lat przykładem (...) »

african daily ŚNIADANIE NA GANKU
african daily... po długiej przerwie :) Powróciłeś na swoją wieś w Ghanie. Mieszkasz w nowym domu, lepszym od poprzedniego, masz pokój z łóżkiem, wiatrak, łazienkę i wodę w beczkach. Standard generalnie sie podwyższył, bo masz też internet z sieci komórkowej, dość tani i naprawdę działający! Z rzeczy, którymi dysponujesz, w tej opowieści ważny będzie ganek. Jest dość mały, bo przyjechałeś z czwórką innych białych, ale to jedyne miejsce, gdzie można (...) »
18 listopada 2011
Brak przejrzystości europejskich banków rzuca cień na ich operacje w wielu krajach
Opublikowany przez brytyjską organizację "Publish What You Fund" Indeks Przejrzystości Pomocy pokazuje, że w kwestii dostępu do informacji, przejrzystości polityk Europejski Bank Odbudowy I Rozwoju (EBOR) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pozostają daleko w tyle za innymi międzynarodowymi instytucjami finansowymi. W rankingu, w którym oceniano 58 instytucji, EBI zajął 37, zaś EBOR 15 miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, że EBI jest czołową (...) »
8 września 2011
Ghana, gdzie rzeczywistość przeplata się z magią
6 rano, słońce chowa się jeszcze za chmurami, wieje lekki, chłodny wiatr. Tafi Abuife tętni życiem. Prace na polu trwają od bladego świtu. Nadeszła pora zbiorów, trzeba się śpieszyć zanim słońce lub deszcz zniszczą plony. Kobiety gromadzą się przy paleniskach, osłoniętych słomą czy kawałkiem blachy, by gotować śniadanie i inne przekąski, które będą sprzedawać do zmroku przy drodze. Zawsze roześmiane dzieci już zdążyły przynieść po kilka wiader wody ze (...) »
5 lipca 2011
Wyścig o zasoby Afryki. Kraje Unii górą?
Ostatnie doniesienia na temat kontrowersyjnych projektów wydobywczych w Afryce wspieranych finansowo przez Bank Unii Europejskiej – Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) rzucają negatywne światło na motywy, jakimi kierują się państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) inwestując w najuboższych krajach świata [1]. Inwestycje zamiast domniemanego rozwoju krajów rozwijających się pogłębiają ubóstwo mieszkańców, zanieczyszczają środowisko, a w (...) »

Polska dla reszty świata – powstaje strategia pomocy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz pierwszy w historii otworzyło proces tworzenia wieloletniego programu polskiej współpracy rozwojowej na udział przedstawicieli różnych sektorów życia społecznego. MSZ daje sobie pół roku na przeprowadzenie procesu, który ma urodzić dokument strategiczny dla polskiej współpracy rozwojowej na najbliższe 5 lat. To zadanie trudne w kraju, który nigdy nie przeprowadził nawet ewaluacji wpływu swoich (...) »

...jesteś niebieskim pudełkiem z IKEI
Skoro walczymy o możliwości sprawiedliwego rozwoju, to znaczy, że jesteśmy świadomi, że : 1. Ludzi będzie więcej [mimo, że wydaje się, że jakby się biedni wzbogacili, to wzrost demograficzny zostałby zahamowany] 2. Więcej ludzi będzie posiadać więcej 3. Wszyscy będą chcieli posiadać tyle, ile posiadają ci, co posiadają najwięcej 4. Centrum świata naturalnie przesunie się do Azji, a konkretnie Indii i Chin [ no tego może nie wszyscy jesteśmy (...) »
31 grudnia 2010
Rabunkowe przekazy - podpisz APEL!
Każdego roku miliardy dolarów docierają do najuboższych, najbardziej potrzebujących mieszkańców świata. Darczyńcami nie są kraje bogate, organizacje humanitarne, rozwojowe czy międzynarodowe instytucje finansowe ale emigranci z krajów rozwijających się, którzy część ciężko zarobionych na obczyźnie pieniędzy przekazują swoim rodzinom i krewnym. Według obliczeń Banku Światowego w 2009 roku łączna suma transferów międzynarodowych wyniosła 414 miliardów (...) »

rolnikiem z Globalnego Południa być...
african daily dziś trochę po chłopsku Spotykasz się z miejscowymi rolnikami, razem wypracowujecie plan wsparcia dla nich. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której rolnicy będą mogli zajmować się rolnictwem i godnie żyć. Zresztą to nie żadna fanaberia, że rolnictwem, bo jak nie rolnictwem, to chyba tylko żebractwem w tym kraju ghanijskim, w którym państwowa polityka zepchnęła takich ludzi do lasu, który potem wycięto [w większości (...) »
26 października 2010
Unikatowe muzyczno-duchowe tournee hinduskich ’swamich’ w Polsce.
Już w dniach 1-9 listopada mieszkańcy Szczecina, Warszawy, Koszalina, Piły i Gdańska będą mieli unikalną okazję zobaczyć i usłyszeć muzykujących Swamich czyli mistrzów duchownych, którzy odwiedzą Polskę i zaprezentują starożytne, hinduskie pieśni religijne, a także przeprowadzą warsztaty z jogi i filozofii indyjskiej. Dwóch Swamich, którzy po raz pierwszy ruszyli w muzyczno-duchowe tournee w 2007 roku, dając w różnych krajach 45 koncertów i prowadząc (...) »
7 września 2010
Seksniewolnictwo
Dziewice sprzedaje się za parę tysięcy euro. Ale muszą mieć do 12 lat, inaczej można by pomyśleć, że ją ktoś wcześniej ’ruszył’. Klientami są Azjaci. Wierzą, że rozdziewiczenie da im długowieczność. Dorosłych, podobnie jak dzieci, zmusza się nie tylko do ’zwykłego seksu’, w grę wchodzą najbardziej nieludzkie rodzaje pornografii - zoofilia, skatologia i inne formy upodlenia. Rynek rozwija się błyskawicznie. Obecnie seksniewolnictwo to trzeci po (...) »
16 sierpnia 2010
Wspomnienie...połowa Indii to one
Pamiętam je doskonale. Kolorowe, pobrzękujące z każdym krokiem, mają słabość do kiczowatych zabawek, biją mi brawo, gdy mówię, że chciałabym mieć córkę, większość czasu spędzają na zajmowaniu się domem, po cichu mówią o niezależności i wszystkie marzą o ’love marriage’ - czyli o małżeństwie z miłości. Białe znaczy piękne Pierwszą poznaje Theju. Zabiera mnie na pochód z okazji święta Niepodległości w Bijapurze. To było moje pięć minut. Mało znana, niewielka (...) »

DOSTĘP DO WODY PRAWEM CZŁOWIEKA – TAK CZY NIE?
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 28 lipca 2010r. przyjęło z inicjatywy Boliwii rezolucję, w której „dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych” został uznany za fundamentalne prawo człowieka. Polska wstrzymała się od głosu. Brak wyjaśnienia motywów tej decyzji nie pozwala myśleć o niej inaczej niż w kategoriach sprzecznej polityki (dostęp do wody jest jednym z priorytetów rządowego programu pomocowego) i braku globalnej odpowiedzialności (...) »

O wychodzeniu z ubóstwa
Warto obejrzeć opowieść Jacqueline Novogratz [5] o tym jak z wyjściem z ubóstwa poradziła sobie Jane z Kenii. (Przed obejrzeniem, jeśli potrzebujesz, włącz polskie napisy rozwijając listę [View subtitles]. Polecam też uruchomić film na pełnym ekranie, ikonka w prawym górnym rogu.) Taki przykład może być inspirujący dla wszystkich, zarówno dla ubogich jak i bogatych. Cieszy to, jak Jane z opowieści Jacqueline Novogratz poradziła sobie z wyjściem (...) »

Nic się nie dzieje, zwykły nudny dzień w Ghanie
african daily Jutro nic nie masz w planie, cały dzień w domu w Vakpo Todzi. Postanawiasz posiedzieć do późna, bo przecież jutro nie musisz wstawać rano. Naprzeciwko sąsiad rozmawia z sąsiadką – strasznie głośno. Dobrze, że nie rozumiesz o czym, bo na pewno nie jest to miła rozmowa. Z drugiej strony ulicy przychodzi drugi sąsiad i drze się na pierwszego. Chyba ten drugi jest kimś starszym z rodziny, i dlatego może przyjść i zaingerować w małżeńską (...) »

Kłótnia mądrych i bogatych o pomoc
Nie wypada za długo przy kawce siedzieć, gdy nie wszyscy na świecie mogą się dosiąść. Gdy się przejeżdża szutrową drogą przez kolejne afrykańskie wioski, to czasem przychodzą do głowy myśli – czemu ci ludzie nie zorganizują się jakoś, czemu gubią im się dzieci w śmieciach rozwalonych na poboczach a oni nie sprzątną tych śmieci, czemu nie zaplanują sobie jakoś przyszłości. Gdy się czyta bardziej analityczne teksty dotyczące tego, jak Afryka mogłaby (...) »

Wykluczeni przez mistrzostwa
Warto o tym pamiętać: "Wykluczeni przez mundial", krótka notka na TVN24 W najbliższych dniach zajmiemy się tym tematem bliżej. »

Transport w Afryce
african daily Musisz jechać do Hohoe do przedstawiciela władzy lokalnej. Wychodzisz na drogę prosto ze swojego podwórka i czekasz. Zaraz przyjedzie tro-tro, mały zdezelowany busik wożący wszystkich wszędzie. 70 pesawas do Kpandu. Zatrzymujesz go machnięciem ręki. Załoga tro-tro to kierowca gryzący wykałaczkę i naganiacz-kasjer, który czasem krzyczy nazwy miejscowości, a czasem tylko macha rękoma w odpowiednich kierunkach. Jak znasz kierunki – (...) »

Jak się je w Afryce...
african daily Jadąc do Afryki trochę boisz się, co tam będziesz jeść? Co oznaczają te wszystkie dziwne nazwy - fufu, banku, kenke itp. Czy dla Twoich sąsiadów pierogi też będą brzmieć głupkowato? Sąsiedzi dziwią się, że przywlokłeś mały metalowy grill z rynku - nie rozumiesz czemu, bo niby na czym miałbyś gotować? Wszystko wyglądało swojsko, gdyby nie to, że zamiast podpałki masz do dyspozycji wachlarzyk z liści, trochę suchych liści i czako. Czyli (...) »

Na pomoc przeznaczamy za mało
Rzadko w polskiej prasie ukazują się artykuły na temat pomocy rozwojowej. Świadczy to zapewne o tym, że pomoc rozwojowa na naszej liście priorytetów znajduje się bardzo nisko... 4 kwietnia br., w Gazecie Wyborczej ukazał się dość kompletny i ciekawy tekst o tym, że wiele jest jeszcze do naprawienia, zarówno w systemie polskiej pomocy, ale także — co bardzo ważne — wciąż nie wywiązujemy się ze zobowiązań finansowych. Przeczytaj tekst: Polska wciąż (...) »

Cel pomocy? Wpływ na wybory
Jak wskazują statystki, bogate kraje udzielają większej pomocy, kiedy mogą wspierać w wyborach upatrzone przez siebie rządy. (Niedawno został uruchomiony, a co najmniej odnaleziony przeze mnie bardzo ciekawy blog prowadzony w ramach Instytutu Badań nad Rozwojem uniwersytetu nowojorskiego. Polecam: Aid Watch) Warto przeczytać: Was that foreign aid … or a campaign contribution?, a także podążyć śladem dokumentu źródłowego (link do PDF) — (...) »

W Afryce forsy jak lodu – skąd minister Sikorski to wie...
Ciekawa jestem, ile procent Polaków wie, że znajduje się wśród 20% tych ludzi na świecie, którzy są na tyle bogaci, że mogą decydować o kierunkach swojego rozwoju. Podczas gdy przeważająca część ludzkości – 80% - żyje z dnia na dzień. Nie planuje. Nie dojada. Niewiele ma własnego. Nie była nigdy na wakacjach. Nie poddaje się, choć każdy ranek zaczyna się pytaniem o to, jak potoczy się dzień... W pewnym sensie rozumiem, że się w głowie nie mieści inna (...) »

SYF na HIV?
african daily Podobno w pobliskiej wsi jest kobieta, która leczy ziołami wirusa HIV. Ghanijscy znajomi mówią ci, że w zasadzie to pewne, że zioła odnoszą pożądany skutek, bo jest ktoś, kto miał pozytywny wynik testu na HIV, a po kuracji ziołami powtórny test wypadł negatywnie. To pewne. Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie usiedzieć cicho słysząc te słowa, bo nie wierzysz, że to prawda. No ale myślisz sobie, że jak powiesz, że to bzdura, to (...) »

Nadjeżdżają turyści!
Dziś trochę inaczej - ale african daily niedługo z powrotem z opowieścią o voodoo z regionu Volty:) Jak to jest, że najlepsze wakacje są w krajach, których mieszkańcy ledwo wiążą koniec z końcem? Wydaje się, że to świetna okoliczność, bo biedne społeczeństwa z krajów będących celami wakacyjnych wojaży mogą zarobić dzięki turystom pieniądze. Ale najczęściej nie zarabiają, bo infrastruktura turystyczna należy do firm zagranicznych, które potrafiły wyczuć (...) »

Afryka i religia
Mieszkasz w Afryce. Masz znajomych. Freemana i jego dziewczynę, która prawie się nie odzywa. Fanboya, który chce być lekarzem i codziennie pożera kolejne fragmenty twojej książeczki „Health In Africa”. Blessmana – właściciela domu, w którym mieszkasz. Znasz jeszcze Wisdoma, ale słabo. Nie możesz się nadziwić ich przezwiskom. Cała wieś wie, kto to jest Fanboy. Nawet stare babcie. Większość z tych przezwisk ma religijne podłoże. Najwięcej o (...) »

Woda w kranie na śniadanie
Wynajmujesz dom na wsi. Murowany, z dostępem do prądu i wody, dwoma pokojami, salonem, korytarzem prowadzącym do toalety i prysznica. Dom ma piękny ganek, przy którym rosną nieznane ci wcześniej kolorowe roślinki. Sąsiedzi z naprzeciwka witają cię z radością machając przyjaźnie, dzieci są mniej nieśmiałe, przybiegają i przyglądają się z bliska. Po podwórku pałętają się kury i kozy sąsiadów, choć w zasadzie nie wiadomo, czyje są te kury i kozy, bo (...) »

WALENTYNKI — gorzki smak czekolady
Lubię gorzką czekoladę, najlepiej, gorzką z orzechami laskowymi. Niestety to właśnie zapał do czekolady uczynił mnie osobnikiem nadwagowym (choć bez przesady). Ale to nie są żarty. Niewolnicza praca dzieci stanowi integralną część przemysłu kakaowego. Przeczytaj cały artykuł na Fairtrade.org.pl Gorzka czekolada na Święto Zakochanych Nie będę pisał o czym jest polecany artykuł — zachęcam do lektury i zastosowania się, ale wspomnę o doświadczeniu (...) »
10 lutego 2010 ● komentarze (3)
Przymusowe uwalnianie z dyskryminacji
Niedawno trafiłam na artykuł w "Gazecie Wyborczej" na temat coraz większej popularności francuskiego projektu zakazującego zakrywania twarzy w miejscach publicznych pod groźbą mandatu. Założenie jest proste: wykorzenić radykalizm, fanatyzm i inne takie kończące się na ’izm’ z kraju szanującego zasady demokratyczne i zdejmującego jarzmo dyskryminacji z obywateli. Podobny zakaz obowiązuje już w niektórych rejonach Belgii, dyskutowany jest w (...) »

Rosiak w Rzepie o Haiti
— Głównym powodem fiaska misji pomocowej na Haiti jest nasz strach przed kontaktem z biednymi ludźmi żyjącymi w innej kulturze oraz odrzucanie sposobów, które dowiodły, że są skuteczne — pisze Dariusz Rosiak w Rzeczpospolitej. Przeczytaj artykuł: Trzęsienie sumień Trudno wywnioskować z tekstu co ma na myśli mówiąc o fiasku misji pomocowej. Trudno też zrozumieć, bo wg mnie autor pozostawia tę kwestię między wierszami, jakie sposoby (pomocy) są (...) »

Po co pisać
Nie wiem, czy to będzie blog. Mam zapędy do fantazjowania. Kłębi mi się w głowie zbyt wiele tematów, więc jest ryzyko chaosu. Czasem nie mogę się powstrzymać, by czegoś na gorąco nie skomentować. A czasem mam dłuższy, pseudoliteracki wywód. Po co pisać? Doświadczenie ostatnich kilku lat pokazuje mi, że łatwiej byłoby rozmawiać w Polsce o współpracy z Globalnym Południem, gdybyśmy choć raz na jakiś czas na siebie spojrzeli oczami jego mieszkańców. To (...) »

Kraje G7 umorzyły dług Haiti
— Zdecydowaliśmy się umorzyć zadłużenie Haiti — powiedział kanadyjski minister finansów Jim Flaherty. W weekend 6-7 lutego w Iqaluit na północy Kanady odbyła się konferencja Grupy G-7, która jest spotkaniem ministrów finansów siedmiu najbardziej zindustrializowanych krajów świata. To dobra informacja, bowiem zniszczonemu trzęsieniem ziemi Haiti, długi w wysokości 1,2 mld wraz z rosnącymi odsetkami utrudniałyby powrót do normalności. Normalność, w (...) »
22 stycznia 2010
Ghana – niezwykła zwyczajność
Marzenia Jest 2008 rok, zbliża się lato. Właśnie siedzę z Robertem na szczecińskim deptaku słuchając jego opowieści o poczynaniach Polskiej Zielonej Sieci(PZS) w Ghanie przy okazji budowania szkoły w wiosce Tafi Mador w 2006 roku, gdy z jego strony pada pytanie „A z czym Tobie kojarzy się Ghana?” . Przyznam szczerze, że moja pierwsza myśl „ holender – wiem niewiele, tyle co z „Hebanu” R. Kapuścińskiego, ale to co pewne to to, że chcę tam (...) »