Birma, czystki etniczne ludności Rohingja [List do Ministra i odpowiedź]

Jako Polska Zielona Sieć razem z innymi członkami Grupy Zagranica zwracamy się do Ministra Waszczykowskiego o pilną reakcję na sytuację w Mjanmie, gdzie Amnesty International udokumentowała czystki etniczne wobec mniejszości Rohingjów.

[AKTUALIZACJA:
ODPOWIEDŹ MINISTERSTWA PRZECZYTAJ POD ARTYKUŁEM]

Mniejszość Rohingja to niemal milion ludzi, którzy od dziesiątek lat są nieakceptowaną częścią społeczeństwa birmańskiego. Od buddyjskiej większości różnią się przede wszystkim religią, są muzułmanami. Zamieszkują głównie nadmorską, zachodnią prowincję Rakhine, graniczącą z Bangladeszem. Mjanma jest ich domem od pokoleń, a mimo to są traktowani jak nielegalni obywatele drugiej kategorii. A nawet gorzej, bo nie są obywatelami. Nie mają żadnych praw, ani żadnej ochrony. To znaczy, że nie mają dokumentów, nie mogą być zatrudnieni, nie mają prawa do nabywania ziemii czy innych dóbr, nie mogą posyłać dzieci do szkoły, nie mogą korzystać z opieki zdrowotnej. To wszystko, w kraju, którym rządzi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi.

"Ponieważ Mjanma odmówiła dostępu obserwatorom ds. praw człowieka, nie mamy pełnej oceny, ale sytuacja ta wydaje się wzorcowym przykładem czystki etnicznej. Rząd Birmy powinien przestać twierdzić, że Rohingjowie podpalają własne domy i niszczą własne wsie." - Zeid Ra'ad Al Hussein, wysoki komisarz ds. praw człowieka ONZ.

Rohingja są prześladowani od lat i niebezpiecznie zaczyna to przypominać ludobójstwo. Amnesty International (AI) alarmuje, że wojsko Mjanmy celowo dokonuje podpaleń, strzela do ludzi i używa przemocy w prowincji Rakhine, aby wypędzić społeczność Rohingja. AI systematycznie gromadzi dokumentację w postaci obrazów satelitarnych, na których widać jak w ciągu kilku tygodni w wyniku pożarów znikają kolejne wsie, oraz relacji naocznych świadków i zdjęć. Czystki etniczne nie oszczędzają nikogo, nawet dzieci, jest to zbrodnia w 100% i niezależnie od tego kogo dotyczy, nie da się jej usprawiedliwić w żaden sposób.

TREŚĆ LISTU OTWARTEGO GRUPY ZAGRANICA

Szanowny Panie Ministrze,

zwracamy się do Pana Ministra o pilną reakcję na sytuację w Mjanmie, gdzie m.in. Amnesty International udokumentowała czystki etniczne wobec mniejszości Rohingjów. Wskutek owych czystek i kryzysu humanitarnego ponad 400 tysięcy Rohingjów przekroczyło granicę z Bangladeszem, który nie jest w stanie samodzielnie zapewnić im pomocy.

Dowody gromadzone przez Amnesty International mogą potwierdzać masowe stosowanie taktyki spalonej ziemi w północnej części stanu Rakhine, w którym służby bezpieczeństwa Mjanmy oraz lokalne bojówki podpalają wsie ludności Rohingja i strzelają do przypadkowych osób, próbujących uciekać. Przeprowadzona przez Amnesty analiza danych dotyczących wykrytych pożarów, zdjęcia satelitarne, a także zdjęcia i filmy z miejsc zdarzeń oraz wywiady z dziesiątkami naocznych świadków w Mjanmie na granicy z Bangladeszem, dostarczają dowodów na zorganizowaną kampanię systematycznych podpaleń wymierzoną przeciwko wioskom Rohingjów na północy stanu Rakhine, która rozpoczęła się 25 sierpnia br.

Polska w czerwcu 2017 roku została wybrana do Rady Bezpieczeństwa jako niestały członek i swoją kadencję rozpoczyna 1 stycznia 2018 r. Wybór Polski do grona krajów, które podejmują najważniejsze decyzje w zakresie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, zobowiązuje już teraz nasz kraj do podjęcia kroków w sprawie kryzysu w Mjanmie i okazania przywiązania do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i poszanowania praw człowieka.

Niniejszym wzywamy polskie władze do wykorzystania stosownych metod politycznych, po to aby władze w Mjanmie:

Jednocześnie kluczowe jest wsparcie dla ponad 400 tysięcy uchodźców przebywających obecnie w Bangladeszu. Ucieczka tak ogromnej liczby osób w przeciągu jedynie kilku tygodni to ogromne wyzwanie dla tego kraju, ale również odpowiedzialność wspólnoty międzynarodowej. Dlatego apelujemy o pilne wysłanie pomocy humanitarnej oraz aktywny udział w międzynarodowych mechanizmach wspierania uchodźców.

Grupa Zagranica otrzymała odpowiedź z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, której udzielił Zbigniew Czech, Dyrektor Departamentu Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka.

W odpowiedzi czytamy m.in.:

"Należymy do grona państw UE mocno akcentujących konieczność wsparcia reform w Mjanmie, wskazując jednocześnie na trudności, jakie napotyka na swojej drodze Mjanma po dekadach zaniedbań i rządów junty. Polska wspierała i chce nadal wspierać Mjanmę w procesie transformacji politycznej i gospodarczej. Uważamy, że powinny być rozwijane współpraca rozwojowa i zaangażowanie gospodarcze państw europejskich w tym zakresie. (...) z uwagi na wyjątkową sytuację w Mjanmie, MSZ zaplanował przekazanie w 2017 roku dobrowolnej wpłaty na operacje Światowego Programu Żywnościowego (WFP) prowadzone w stanie Rakhine w Mjanmie w wysokości 2 mln PLN."

Cały list z odpowiedzią dostępny jest tutaj.


Zdjęcie tytułowe:
Serious Girl, Obóz dla uchodźców Rohingja, 2013, fot. Steve Gumaer, licencja CC BY-NC 2.0, nie wprowadzano zmian.

Dokumenty do pobrania:


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć