Bieda jest sztucznym zjawiskiem

Rozmowa Beaty Błaszczyk z laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Walka z ubóstwem musi stać się priorytetem. Gdyby każdy zechciał pomóc pięciu, dziesięciu osobom wokół siebie, świat bardzo szybko wydostałby się z biedy.

Bieda jest sztucznym zjawiskiem - mówi Rzeczpospolitej Muhammad Yunus, laureat pokojowej Nagrody Nobla. - To nasza wina, gdy podejmujemy błędne decyzje, gdy tworzymy wadliwe systemy. Ziarno biedy musimy najpierw usunąć z systemów, które stworzyliśmy.

Konieczne są międzynarodowe przepisy regulujące postępowanie krajów bogatych wobec biednych. Dzisiaj nie tylko kraje, ale i potężne koncerny robią w biednych państwach to, co chcą. To musi się zmienić. Drobni przedsiębiorcy muszą być traktowani jak partnerzy; nawet dla najsłabszych świat musi stać się bezpiecznym miejscem. Plądrowaniu, którego dzisiaj jesteśmy świadkami, muszą położyć kres międzynarodowe uzgodnienia i regulacje. Kraje biedniejsze muszą razem występować w negocjacjach, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie czegokolwiek. Na pewno nie uzyskają wiele, bo uprzywilejowani będą bronić swych pozycji, ale od czegoś trzeba zacząć. I zawsze coś jest lepsze niż nic.

Polecamy - rozmowa Beaty Błaszczyk w Dakce.

Rzeczpospolita, 23 stycznia 2007, http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070123/swiat/swiat_a_3.html


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć