Biali i czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów

Już w marcu 2007 ukaże się w Polsce niezwykle ciekawa książka dr. Macieja Ząbka "Biali i czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów". Publikacja wydana w serii etnologicznej w wydawnictwie Dig przygotowana jest pod redakcją L. Mroza.

Jednych i drugich dziwi, że "tamci" nie rozumieją najprostszych rzeczy. Polacy nie mogą się nadziwić, gdy Afrykańczyk pyta się o zdrowie taty, mamy, babci, dziadka i sąsiadki, zanim przejdzie w urzędzie do rzeczy. Urzędniczki złoszczą się, gdy Czeczeni mówią do nich na ’ty’. Goście i pracownicy ośrodków dla uchodźców nie mogą patrzeć na wszędobylskie dzieci pozostawione samym sobie.

Ale i Polacy stanowią dla uchodźców źródło stresów. Jak to możliwe, żeby kobieta paliła na ulicy papierosa! Albo prowadziła samochód? Jak to jest, że Polacy są tacy obojętni i drugi człowiek ich nie obchodzi?

Ludzie się różnią od siebie w ogóle, w ramach swoich narodów i kultur także - niewątpliwie jednak inny krąg kulturowy to inny świat wartości, inny sposób postrzegania człowieka, czasu, rzeczywistości. Trudno od razu poznać dogłębnie te inne światy, ale dobrze wiedzieć, że w innej kulturze oczywiste mogą być zupełnie inne rzeczy, niż nam się wydaje.


Komentarze (zapraszamy do dyskusji):

Jan / 20 października 2007

poszukuje ksiazki o polakach zamieszkujących w afryce konkretnie w Zinbabue dawnej Rodezji w latach 1937 -1997.Potrzebuje dla kuzyna zamieszkałego obecnie na stałe w Angli.Wiem ,że było o jego ojcu
Janie Olszewskim.

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć