Bajeczki o tym, jak uzdrowić świat :)

Pewnego razu, nie tak dawno temu, światowi przywódcy spotkali się by porozumieć w sprawie walki ze zmianami klimatu. Było to w Japonii a porozumienie to, to sławny Protokół z Kioto. Ważnym elementem Protokołu okazał się magiczny trick pozwalający ograniczyć emisje dwutlenku węgla - elastyczny rynkowy mechanizm miał walczyć ze zmianami klimatu w oszczędny i efektywny sposób, poprzez tzw. „kredyty węglowe”. Gdy tylko odkryto ich potencjał, zaraz otrzymały status superbohaterów.

Rządy i firmy mogły kupować kredyty węglowe, ale w większości wypadków dostawały je za darmo. Jeśli zbywało im kredytów, mogły je odsprzedać z zyskiem. Rezultat miał być zawsze ten sam – magiczne redukcje emisji bez udziału polityki, samoregulujący się rynek. Oczekiwania były ogromne, ale niestety magia nie zadziałała. Handel kredytami węglowymi nie zredukował emisji i nie zachęcił biznesu do inwestowania w zrównoważone źródła energii.

Jak to się stało, że magiczne kredyty węglowe nie uzdrowiły świata? Jak to możliwe, że szesnaście lat po spotkaniu w Japonii,kredyty węglowe wciąż są dyskutowane jako możliwe rozwiązanie kryzysu klimatycznego? Bajka o superbohaterze kredycie węglowym zaczyna poszerzać się o nowe elementy – może podobny mechanizm zastosować nie tylko do powietrza, lecz także do lasów, bagien czy innych elementów ekosystemu?

Obejrzyjcie najpierw bajeczkę o tym, jak powstał superbohater i pomyślcie, czy chcecie w nią wierzyć ! Druga bajeczka natomiast jest o tym, jak Europa przechodziła terapię mającą wyleczyć ją z przeświadczenia że rynek handlu emisjami jest tym trickiem, który zadziała!

Ciąg dalszy bajeczek nastąpi!


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć