Azerska dziennikarka Khadija Ismayilova uwolniona!

Dopiero wczoraj odsłanialiśmy mural z okazji 40 urodzin dziennikarki śledczej Khadijy Ismaylovej uwięzionej przez reżim w Azerbejdżanie, a już dziś dowiadujemy się, że Khadija została zwolniona z więzienia!

W ramach cyklu 40 europejskich wydarzeń z okazji 40 urodzin więzionej dziennikarki oraz w obronie praw człowieka w Azerbejdżanie razem z Helsińską Fundacją Praw Człowieka odsłoniliśmy wczoraj mural w Warszawie. Więcej o tym wydarzeniu tutaj.

Khadija Ismaylova została dziś zwolniona z więzienia w Baku. Pozostały jej do odbycia wyrok został zmieniony na 3 lata w zawieszeniu. Dodatkowo nałożono na nią szereg środków prawnych, m.in. zakaz wyjazdu z kraju.

Wczoraj dodawaliśmy otuchy uwięzionej Khadijy pokazując światu warszawski mural stworzony z okazji jej urodzin. Dziś cieszymy się, że spędzi je na wolności. Wciąż jednak apelujemy o uwolnienie pozostałych ponad 80 więźniów politycznych, podjęcie walki z korupcją i respektowanie praw człowieka w Azerbejdżanie.

Po wyjściu z więzienia Khadija udzieliła krótkiego wywiadu:

Moje aresztowanie było niesprawiedliwe, bo zostałam aresztowana za zbrodnie, które nigdy nie zostały popełnione. Nie było żadnego przestępstwa. Moje aresztowanie zostało przeprowadzone wyłącznie z powodów politycznych, ponieważ prezydent Alijev i jego klika postanowili pozbyć się jakiejkolwiek krytyki. To była część opresyjnych działań wobec obrońców praw człowieka, dziennikarzy i liderów organizacji pozarządowych. Dziś Sąd Najwyższy zdecydował, że dwa spośród czterech zarzutów przeciwko mnie były fałszywe. Pozostałe dwa - nielegalna działalność gospodarcza i uchylanie się od podatków - zostały podtrzymane i otrzymałam wyrok 3,5 roku w zawieszeniu. Będę oczywiście walczyć dalej w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i będę dążyć do uniewinnienia mnie od wszystkich zarzutów. Rząd Azerbejdżanu jest odpowiedzialny za przetrzymywanie mnie półtora roku w więzieniu - i oderwanie od mojej pracy, rodziny, moich studentów. Rząd poniesie odpowiedzialność za to wszystko. [1]

Khadija zasłynęła publikacją materiałów demaskujących korupcję wśród azerskich elit władzy oraz dotyczących naruszenia praw człowieka w Azerbejdżanie. Jej informacje zostały potwierdzone w publikacji Panama Papers. W grudniu 2014 r. została aresztowana pod absurdalnymi zarzutami, a we wrześniu 2015 r. skazana na 7,5 lat więzienia. Już będąc w więzieniu, otrzymała wiele nagród, m.in. Barbara Goldsmith Freedom to Write Award przyznawaną przez PEN, Nagrodę Anny Politkowskiej czy prestiżową Nagrodę Wolności Prasy im. Guillermo Cano przyznaną przez UNESCO w maju tego roku. Materiały, które Khadija Ismayilova przed aresztowaniem zbierała do swoich reportaży, są obecnie publikowane pod nazwą „Khadija Project” [2].

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Khadija została dziś uwolniona po spędzeniu 537 dni w więzieniu, na które nie zasłużyła. Nie powinna spędzić w nim ani jednego dnia. Apelujemy o zdjęcie z niej nałożonego środka karnego w postaci zakazu opuszczania kraju i uniewinnienie.” - mówi Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Wczorajszy hashtag #freeKhadija można zamienić na #Khadijaisfree

Notatki

[1] Źródło: Dzisiejszy materiał wideo ze strony https://www.facebook.com/freekhadija

[2] https://www.occrp.org/en/announceme...



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć