Azerbejdżan: Dziennikarz Rasim Aliyev zamordowany – Igrzyska Europejskie zakończone, ale kryzys praw człowieka trwa

Koalicja Sport for Rights, do której należy także Polska Zielona Sieć, w oświadczeniu z 10 sierpnia, zdecydowanie potępia brutalne zabójstwo azerskiego dziennikarza Rasima Aliyeva. Aliyev zmarł 9 sierpnia w szpitalu w Baku, po tym jak dzień wcześniej został ciężko pobity przez grupę ludzi. Przez trzy tygodnie aż do śmierci, informował o otrzymywaniu ciągłych gróźb i zastraszaniu przez sieci społecznościowe.

Władze Azerbejdżanu rozpoczęły dochodzenie w sprawie ataku i zatrzymały jak dotąd co najmniej jedną osobę. Urzędnicy łączą atak z postem na Facebooku z 3 sierpnia, w którym Aliyev skrytykował Javida Huseynova, piłkarza drużyny Gabala FK, za niemoralne zachowanie podczas meczu. Krewni piłkarza byli rzekomo odpowiedzialni za pobicie.

Jednak Aliyev otrzymywał wiadomości z pogróżkami jeszcze przed tym postem. Groźby były powiązane ze zdjęciami, które dziennikarz umieścił w Internecie, pokazującymi brutalność policji i niezadowolenie społeczne, np. protestujących niosących sztandar z napisem "Zrezygnuj". Aliyev otrzymał wiadomość o treści: "Zostaniesz ukarany za te zdjęcia". Opublikował te groźby 25 lipca i złożył skargę na policji, która nie podjęła działania.

Rasim Aliyev był członkiem zarządu i pracownikiem wiodącej azerskiej organizacji na rzecz wolności mediów, Instytutu Wolności i Bezpieczeństwa Dziennikarzy (IRFS). Został wybrany na przewodniczącego organizacji w październiku 2014 r. Podczas pracy dla IRFS spotykał się wielokrotnie z różnymi naciskami, a nawet został pobity przez policję w 2013 roku. Warto zauważyć, że atak na Aliyeva odbył się dokładnie rok po przymusowym zamknięciu IRFS przez władze Azerbejdżanu.

Foto: IRFS

Foto: IRFS

"Jesteśmy głęboko wstrząśnięci i zasmuceni zabójstwem Rasima Aliyeva" - powiedziała Melody Patry z organizacji Index on Censorship. "Atak na Rasima odbywa się w pogarszających się warunkach dla pracowników mediów i społeczeństwa obywatelskiego w Azerbejdżanie. Rasim był niezależnym dziennikarzem, który nadal pracował po tym jak IRFS został zamknięty przez władze. IRFS istniał w celu zapewnienia wsparcia dla dziennikarzy, takich jak Rasim, zwłaszcza w czasach, gdy groźby, zastraszanie i przemoc wobec dziennikarzy są powszechne. Wzywamy władze do przeprowadzenia pełnego i przejrzystego dochodzenia w sprawie napaści i postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości."

Morderstwo Rasima Aliyeva jest ostatnim incydentem w błędnym kole przemocy wobec dziennikarzy w Azerbejdżanie. W ciągu ostatniej dekady były setki ataków na dziennikarzy w tym kraju, w tym zabójstwo redaktora naczelnego magazynu Monitor, Elmara Huseynova w 2005 roku i pisarza oraz dziennikarza, Rafiga Tagi w roku 2011. Oba morderstwa pozostają nierozwiązane, podobnie jak prawie wszystkie inne przypadki ataków na dziennikarzy. Kolejny dziennikarz, redaktor gazety Tolishi Sedo, naczelny Novruzali Mammadov, zmarł w 2009 roku podczas odsiadywania kary 10 lat więzienia za wyrok na podłożu politycznym.

Ten atak ma miejsce w czasie brutalnych represji praw człowieka w następstwie Igrzysk Europejskich oraz w okresie przygotowań do listopadowych wyborów parlamentarnych w Azerbejdżanie.

"Dalsze dowody wysiłków władz Azerbejdżanu mających na celu do uciszenie wszelkich form krytyki i sprzeciwu można znaleźć w historiach obrońców praw człowieka: Leyli i Arifa Yunus i dziennikarki Khadiji Ismayilovej, którzy są sądzeni z pobudek politycznych", powiedział Souhayr Belhassen oraz Gerald Staberock, którzy pracują w organizacjach należących do Obserwatorium Ochrony Obrońców Praw Człowieka. Prokurator zażądał zdumiewająco długich wyroków więzienia dla pary Yunus, pomimo faktu, że oboje mają poważne problemy ze zdrowiem, a ich stan się pogarsza i nie powinni być więzieni, jeśli nie z powodów politycznych, to czysto ludzkich.

Koalicja Sport for Rights wzywa władze Azerbejdżanu do przeprowadzenia pełnego i przejrzystego śledztwa w sprawie morderstwa Rasima Aliyeva oraz do postawienia sprawców, jak również osób stojących za przestępstwem, przed wymiar sprawiedliwości. Przemoc wobec dziennikarzy w Azerbejdżanie musi się skończyć, a osoby odpowiedzialne powinny być ścigane. Groźby wobec dziennikarzy muszą być traktowane poważnie, a zagrożeni dziennikarze i ich rodziny muszą mieć zapewnioną odpowiednią ochronę. Koalicja apeluje również do podjęcia konkretnych kroków w celu poprawy szerszej sytuacji praw człowieka w kraju, w tym natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich uwięzionych dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Koalicja Sport for Rights wzywa ponadto społeczność międzynarodową do skupienia uwagi na Azerbejdżanie szczególnie teraz, kiedy zainteresowanie mediów skończyło się wraz z końcem Igrzysk Europejskich. Jak pokazuje morderstwo Rasima Aliyeva, głosy krytyczne ryzykują bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Społeczność międzynarodowa musi działać, aby wymusić na Azerbejdżanie wzięcie odpowiedzialności za swoje zobowiązania w zakresie praw człowieka i promować najpilniejsze reformy w tym kraju.

Dokumenty do pobrania: 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć