Apel Polskiej Zielonej Sieci w sprawie ataku Izraela na „Flotyllę Wolności”

Polska Zielona Sieć apeluje do Ministra Spraw Zagranicznych o ustosunkowanie się do kwestii blokowania pomocy humanitarnej do okupowanych terytoriów przez państwo Izrael.

W poniedziałek 31 maja 2010r. około godz. 4 rano (według lokalnego czasu w Gazie), 75 mil morskich od brzegu Izraela na wodach międzynarodowych, flota wojenna izraelskiej armii dokonała ataku na sześć statków „Flotylli wolności”, które płynęły do Strefy Gazy wioząc mieszkańcom 5000 ton dóbr stanowiących pomoc humanitarną.

Polska Zielona Sieć z oburzeniem przyjęła informację o tym tragicznym incydencie, w wyniku którego zginęło, według ostatnich doniesień, blisko 20 osób cywilnych. Kilkadziesiąt osób zostało rannych. Statkami płynęło około 700 osób, w tym aktywiści z organizacji humanitarnych, zajmujących się ochroną praw człowieka, dziennikarze i parlamentarzyści z 40 krajów.

Polska Zielona Sieć zwraca uwagę na fakt, że mieszkańcy Strefy Gazy mają zablokowany dostęp do większości pomocy humanitarnej. Z raportu ONZ (raport Goldstone’a ), którego celem było zbadanie faktów związanych z konfliktem w Strefie Gazy, wynika, że blokada Strefy rozpoczęta w 2007 roku stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.

Zgodnie z 55 art. Czwartej Konwencji Genewskiej siła okupacyjna ma obowiązek zapewnić pomoc humanitarną okupowanej ludności, a jeśli tego nie czyni lub jest do tego niezdolna, ma obowiązek umożliwić to innym.

Z informacji organizatorów „Flotylli Wolności” wynika, że „Flotylla” nie miała planu, by wpłynąć na wody terytorialne Izraela. Z wód międzynarodowych miała wpłynąć bezpośrednio na wody terytorialne Strefy Gazy i poddać się pełnej kontroli celnej. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć