Amal Clooney w obronie Khadiji Ismayilovej i praw człowieka w Azerbejdżanie

Amal Clooney, adwokatka w kancelarii Doughty Street Chambers, wspólnie z Nani Jansen i organizacją Media Legal Defence Initiative, będzie reprezentować Khadiję Ismayilovą przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w sprawie przeciwko Azerbejdżanowi. Ismayilova jest dziennikarką śledczą, obrończynią praw człowieka i krytyczką rządu Azerbejdżanu. Została skazana na 7 i pół roku więzienia w motywowanym politycznie procesie.

Khadija odkryła dowody korupcji w rodzinie prezydenckiej w Azerbejdżanie w 2012 roku i od tamtej pory była nękana oraz zastraszana w celu zatrzymania jej działań prowadzących do ujawnienia tych informacji.

Została aresztowana w grudniu 2014 roku pod zarzutem "podżegania do samobójstwa innej osoby". Później dodano zarzuty uchylania się od podatków, prowadzenia nielegalnej działalności gospodarczej i nadużycia władzy. Wielokrotnie odmówiono jej zwolnienia za kaucją i ostatecznie skazano we wrześniu 2015 roku na 7 i pół roku więzienia w Baku.

Tego typu ograniczenia praw człowieka w Azerbejdżanie, w tym ograniczanie wolności mediów, to o wiele szerszy problem. Ismayilova nie jest jedyną dziennikarką, która w ostatnich latach była zastraszana czy skazana na więzienie. Niestety są też inne przykłady: Rasim Aliyev, Leyla i Arif Yunus, Intigam Aliyev i Rasul Jafarov.

Pełnomocnik Khadiji złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kwestionując postawione jej zarzuty oraz tymczasowe aresztowanie przed wydaniem wyroku w sprawie. Jako podstawę do złożenia skargi podano naruszenie praw wynikające z art. 5, 6, 10 i 18 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Trybunał przyjął wniosek i wyznaczył rządowi Azerbejdżanu czas na odpowiedź wobec tych zarzutów do 15 stycznia 2016 roku. Teraz adwokaci Khadiji mają sześć tygodni na reakcję. Z pewnością jej częścią będzie prośba o przeprowadzenie rozprawy Trybunału w Strasburgu.

Media Legal Defence Initiative to organizacja zajmującą się prawami dziennikarzy, blogerów i wolnymi mediami. Pomagają dziennikarzom udzielając pomocy prawnej, a także finansując koszty sądowe. Współpracują w instytucjami z wielu krajów w celu wzmocnienia zdolności do obrony prawnej mediów i wspierania inicjatyw, które zwiększają wiedzę na temat prawa, umiejętności oraz skuteczności dziennikarzy.

Amal Clooney specjalizuje się w prawie międzynarodowym i prawach człowieka. Była doradcą Kofiego Annana w czasie, gdy ten był wysłannikiem ONZ ds. Syrii. Pracowała także jako doradca ONZ w sprawie wykorzystania uzbrojonych, bezzałogowych dronów do walki z terroryzmem. Jest członkiem brytyjskiego zespołu ekspertów ds. zapobiegania przemocy seksualnej w strefach konfliktu. Pracowała przy sprawach: Julii Tymoszenko przeciwko Ukrainie, Juliana Assange’a przeciwko Szwecji, Gruzji przeciwko Rosji (po atakach rosyjskich w 2008) i wielu innych.


Artykuł powstał na podstawie:
oświadczenia Media Legal Defence Initiative
http://www.rferl.org/media/video/az...
Zdjęcie Khadiji Ismayilovej pochodzi ze strony: https://www.hrw.org/news/2014/12/05... 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć