O programie Akcja dla Globalnego Południa
Akcja dla Globalnego Południa jest programem Polskiej Zielonej Sieci.
Cel programu
Celem programu jest działanie na rzecz zapewnienia wszystkim społeczeństwom sprawiedliwych i równych warunków do rozwoju w duchu odpowiedzialności względem innych ludzi i środowiska.
By realizować ten cel, staramy się dostarczać Polakom i Polkom sprawdzonej wiedzy i inicjować publiczną debatę na temat globalnej współzależności krajów lepiej i słabiej rozwiniętych. Jesteśmy przekonani, że sprawiedliwe relacje pomiędzy światem bogatych i biednych mogą być kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, lecz także głosem świadomych i aktywnych obywateli – zarówno z krajów bogatych jak i biednych. Mówiąc o drodze do globalnej sprawiedliwości i dobrobytu, apelujemy też o mądre korzystanie z zasobów środowiska, które nam ten rozwój umożliwia.
Nasze główne kierunki działania to:
- monitoring skuteczności polskiej polityki rozwojowej; Od 5 lat współpracujemy z organizacjami takimi jak Polska Akcja Humanitarna, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, a także z Grupą Zagranica [platformą 61 organizacji pozarządowych zajmujących się współpracą rozwojową] apelując o stworzenie w Polsce skutecznie działającego systemu pomocowego, a także o to, by polska pomoc faktycznie przyczyniała się do redukcji ubóstwa i tworzenia warunków do zrównoważonego rozwoju. Współtworzymy coroczne raporty Grupy Zagranica dot. polskiej pomocy rozwojowej. Mówimy głośno o niedorozwoju polityki pomocowej, bo wierzymy, że Polskę, której stabilny wzrost gospodarczy jest możliwy dzięki przeszłemu i aktualnemu (dotacje UE) wsparciu bogatszych, stać na prawdziwą solidarność globalną.
- współpraca na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Ghanie; W 2006r. rozpoczęliśmy współpracę z jedną z większych afrykańskich organizacji pozarządowych Friends of the Earth Ghana, by wspierać rozwój lokalnych społeczności z terenów wiejskich Ghany. Nasza systematyczna współpraca przynosi rezultaty min. w postaci zbudowanej szkoły podstawowej dla 180 dzieci, zbudowanych 4 studni, powstałych 3 plantacji ananasów i 2 pasiek, a także wyremontowanego centrum przetwórstwa masła shea, z którego korzysta 100 kobiet na północy Ghany. W regionie Volta funkcjonują też 2 kobiece stowarzyszenia, które produkują tradycyjne wyroby tekstylne z batiku. Doświadczenie wzięte z pracy na ghanijskiej wsi zupełnie zmieniło nasze rozumienie problemów i biedy, umocniło nas też w przekonaniu, że dopóki wszyscy nie będziemy mieli równych szans na rozwój, nie ma mowy o sprawiedliwym świecie.
- kampania DLA KLIMATU – PRZECIW UBÓSTWU nt. wpływu zmian klimatu na kraje Globalnego Południa; W 2008r., we współpracy z Oxfam International rozpoczęliśmy kampanię pokazującą dramatyczne skutki zmian klimatu w krajach Globalnego Południa. Zmiany klimatu mają „ludzką twarz”, o której często nie pamięta się w Polsce dyskutując na temat odpowiedzialności za emisje i środków potrzebnych na adaptację biedniejszych do nowych, nieprzewidywalnych warunków. Jednym z najważniejszych czynników hamujących wychodzenie z ubóstwa są zmiany klimatu powodujące zapaść rolnictwa, nieprzewidywalne powodzie lub susze czy utrudniony dostęp do wody pitnej. Jako jedni z pierwszych podjęliśmy ten temat w Polsce. Udostępniamy rzetelne informacje nt. sytuacji krajów najbardziej narażonych, zapraszamy do Polski „świadków klimatycznych”, pracujemy z przedstawicielami polskich mediów.
- kampania informacyjna nt. suwerenności żywnościowej krajów Afryki; W 2009 r. w partnerstwie z Polskim Klubem Ekologicznym oraz Francuskim Komitetem Solidarności Międzynarodowej, rozpoczynamy kampanię na rzecz suwerenności żywnościowej krajów Afryki.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem organizujemy cyklicznie NOC dla AFRYKI - wydarzenie edukacyjno-muzyczne, w trakcie którego dyskutujemy o tym, jak Polska może przyczynić się do skuteczniejszej walki z ubóstwem, a także wyrażamy swoją solidarność z najuboższymi uczestnicząc w koncertach zaproszonych gwiazd. W 2008r. grali dla nas East West Rockers, w 2009r. zaszczyciły nas swoim występem legendy polskiej muzyki niezależnej – Robert Brylewski i Paweł Kelner. W 2010r. grali dla nas Pako Sarr i Mamadou Diouf, a w 2011r. naszą imprezę uświetnił koncert zespołu DIKANDA.
Od 2006r. prowadzimy tematyczny portal globalnepoludnie.pl. Jest on naszym narzędziem kontaktu ze światem, informuje o najważniejszych wydarzeniach związanych z tematyką rozwoju na poziomie krajowym i międzynarodowym, o działaniach sektora pozarządowego, mamy nadzieję, że również inspiruje.
Partnerzy strategiczni:
- Friends of the Earth Ghana
- Oxfam International, Oxfam Germany, Oxfam France
- Francuski Komitet Solidarności Międzynarodowej
- Grupa Zagranica
Współpracujemy także z czeską i słowacką platformą organizacji pomocowych, a także uczestniczymy w działaniach rzeczniczych europejskiej platformy CONCORD.