Akcja „Pomoc dla Bangladeszu” w polskich szkołach

Uczniowie ze szkół różnych regionów Polski włączają się w ogólnopolską akcję pomocy dzieciom poszkodowanym w cyklonie Sidr. 14 grudnia podczas zajęć lekcyjnych uczniowie wykonają domki symbolizujące solidarność z ofiarami katastrofy, jaka nawiedziła Bangladesz. Dochód z aukcji ich prac przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom poszkodowanych przez cyklon Sidr.
Miesiąc temu, w czwartek 15 listopada, w południowo-zachodnie wybrzeża Bangladeszu uderzył potężny cyklon Sidr. Wiatr o prędkości 250 km/h spowodował powstanie pięciometrowej fali i tropikalnego sztormu. Ostatnie raporty donoszą o 3 350 ofiarach śmiertelnych, 55 280 rannych i co najmniej 2,6 mln walczących obecnie o przetrwanie. Na listach zaginionych znajduje się 1 000 nazwisk. Około 570 000 tysięcy domów zostało doszczętnie zniszczonych, 900 000 – uszkodzonych. Zniszczeniu uległo 30 z 64 dystryktów kraju. 4,2 tys. szkół zniknęło z powierzchni ziemi. Według najnowszych doniesień katastrofą dotkniętych zostało około 9 mln ludzi, czyli tyle, ile populacja całej Szwecji. Ponad milion najbardziej poszkodowanych to dzieci. Sidr to najgorszy w długofalowych skutkach cyklon, jaki nawiedził Bangladesz, od 131 lat.
Zaproponowaliśmy polskim szkołom przeprowadzenie zajęć na temat aktualnej sytuacji w Bangladeszu, uświadamiających rozmiary i skutki katastrofy, jaka dotknęła ten kraj. - Akcja „Pomoc dla Bangladeszu” prowadzona w szkołach nie tylko uświadamia młodym ludziom rozmiary i skutki katastrofy humanitarnej w Bangladeszu, ale przede wszystkim daje im możliwość aktywnego włączenia się w pomoc poszkodowanym i pokazuje, że nie są bezradni w obliczu katastrof humanitarnych na świecie - powiedziała Paulina Szczygieł, koordynator Programu Edukacji Humanitarnej PAH. Pomimo bardzo krótkiego terminu przeznaczonego na zorganizowanie tej akcji, szkoły wyraziły duże zainteresowanie. W inicjatywę Polskiej Akcji Humanitarnej włączyło się już 20 szkół z całej Polski. Cały czas napływają zgłoszenia, a szkoły chcą przeprowadzić takie zajęcia także w terminie późniejszym uwzględniając je w swoim programie nauczania. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni, że na tak dużą skalę włączają się małe miejscowości. Świadczy to o tym, iż Polacy potrafią myśleć globalnie, okazując solidarność poprzez lokalne działania - komentuje Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Makiety domów, które wykonają uczniowie mają symbolizować poparcie akcji pomocy dla ofiar cyklonu Sidr oraz solidarność młodych Polaków z ludźmi, którzy w wyniku uderzenia cyklonu stracili dach nad głową i środki do życia.
Data 14 grudnia ma także wymiar symboliczny - tego dnia kończy się najważniejsza światowa konferencja klimatyczna na Bali w Indonezji, gdzie przedstawiciele 180 państw bezowocnie jak dotąd debatowali o kolejnych krokach w walce z globalnym ociepleniem. Do tej pory, w ramach współpracy na rzecz walki ze zmianami klimatu wydano łącznie 26 mln dolarów. Straty w wyniku przejścia przez Bangladesz cyklonu Sidr, spotęgowanego zmianami klimatycznymi, szacuje się na 3 mld dolarów, a więc ponad 100krotnie więcej. - Skutki globalnego ocieplenia i powiązanych z nim coraz częstszych katastrof naturalnych dotykają przede wszystkim najmniej rozwinięte kraje i najbiedniejszych tego świata. Większość polityków wciąż nie uświadomiła sobie faktu, że walka ze zmianami klimatycznymi to tak naprawdę walka z ubóstwem na masową skalę. Nie wiadomo, czy ofiary globalnego ocieplenia w Bangladeszu doczekają kolejnego (po Bali) spotkania w tej sprawie, które odbędzie się w grudniu przyszłego roku w Poznaniu. - powiedział Michał Przedlacki, Koordynator Pomocy Natychmiastowej PAH.
Polska Akcja Humanitarna prowadzi również program Edukacji Humanitarnej. Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt z koordynatorką Programu: Pauliną Szczygieł 022 828 88 82 w 231, e-mail: paulina.szczygiel@pah.org.pl
Michał Przedlacki Koordynator Pomocy Natychmiastowej Tel. 512 297 535, 605 442 403 michal.przedlacki@pah.org.pl