9 maja świętujemy Dzień Europy

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja w całej Unii. To coroczne obchody upamiętniające pokój i jedność w Europie. Dokładnie 65 lat temu ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, ogłosił plan powołujący nową formę współpracy w Europie – Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, będącą zalążkiem obecnej Unii Europejskiej.

Pomysł Schumana polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już rok później. Plan Schumana uważany jest za fundament obecnej Unii Europejskiej, a jego autor za jednego z ojców założycieli. To właśnie deklaracja Schumana wyznaczyła kierunek budowania europejskiej wspólnoty wolnej od zagrożeń, jakie jeszcze sto lat temu roznieciły konflikt globalny.

Z okazji Dnia Europy całej Unii Europejskiej organizowanych jest szereg wydarzeń, w których udział biorą tysiące osób. Także w Polsce ten dzień obchodzony jest hucznie. Aranżowane są debaty, koncerty, różnorodne spotkania oraz inne wydarzenia i atrakcje mające na celu edukację o Unii Europejskiej i wspieranie procesów integracji.

Sztandarowym przedsięwzięciem jest uroczysta Parada Schumana (sobota, 9 maja, g. 12.00 Krakowskie Przedmieście) organizowana przez Polską Fundację im. Roberta Schumana wraz z partnerami w Warszawie. Parada promuje integrację Unii Europejskiej, przybliża sprawy z nią związane. Jest doskonałym połączeniem nauki z relaksem oraz miłym sposobem na spędzanie majowego dnia. Jej tematem przewodnim będzie Europejski Rok na rzecz Rozwoju.


Na podstawie materiałów informacyjnych Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć