4 MAMA AFRICA - impreza charytatywna 2007

20 stycznia w Szczecinie na imprezie charytatywnej dla wspólnoty Tafie Mador w Ghanie, zagrali East West Rockers oraz lokalni reggaowi selektorzy. Wydarzenie zorganizował Radrik, samozwańczy atache muzyki jamajskiej w Szczecinie. Na imprezie prezentowane były filmy oraz fotografie prezentujące życie wspólnoty. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na zakup maszyn do szycia typu overlock dla kobiet z miejscowości Tafie Mador we wschodniej Ghanie, które niedawno ukończyły kurs zdobienia materiałów batikiem. Szkolenia dla kobiet organizowane były przez Polską Zieloną Sieć.

Tafie Mador to tradycyjna afrykańska wspólnota zamieszkująca środkowo-wschodnią część Ghany, granicząca z francuskojęzycznym Togo. Rdzennym językiem jest Awi, urzędowym angielski, którym swobodnie posługują mężczyźni. Niestety czesto brak wykształcenia i niestabilne dochody powodują, że kobiety zajmują niższą pozycję w społecznej hierarchii wspólnoty. Wspólnota chce to zmienić i to ona wystapiła z pomysłem konkretnych działań.

Wrodzone zdolności plastyczne pań z Tafie Mador sprawiły, że powstałe tkaniny zadziwiają bogactwem wzorów i kolorów. Niestety, na tamtejszym rynku zalewanym bardzo tanimi i słabymi jakościowo produktami z Chin nie ma zbytu na "surowe" tkaniny nie przerobione na gotowe produkty. Zakup maszyn do szycia pozwoli na produkcję m.in. toreb, obrusów czy sukienek ze zdobionych na miejscu materiałów. Ich wysoka jakość, piękny tradycyjny wygląd i niska cena pozwolą wspólnocie na podniesienie jakości życia poprzez inwestycje w infrastrukturę (prąd jest tam nadal rzadkością, opieka medyczna stoi na bardzo niskim poziomie) i edukację (z pomocą Polsko-Kanadyjskiej Współpracy Rozwojowej w Tafie Mador niedawno zakończono budowę szkoły).

Zebrane pieniądze uzupełnią kwotę zebraną ze składek w ramach akcji 1% dla Tafie Mador (1% dla Polskiej Zielonej Sieci w 2007 r. przeznaczony jest właśnie na ten cel). Gdy maszyny zostaną zakupione - będziecie o tym wiedzieli!


Zdjęcie z imprezy - z portalu wszczecinie.pl 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć