3 powody, dla których sprawdzamy inwestycje dla rozwoju

Dlaczego rozpoczęliśmy nową kampanię? I dlaczego jej hasło to Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju? Jaki związek mają Twoje pieniądze z życiem ludzi w krajach globalnego Południa? Podajemy 3 powody, z wielu, dla których zajęliśmy się tym tematem i, dla których każdy z Was powinien się nim zainteresować.

Po pierwsze...

...robimy to solidaryzując się z mieszkańcami południowej Tunezji, którzy żyją w otoczeniu koncernów wydobywczych. Na co dzień borykają się z problemami z dostępem do wody, lecz także z brakiem zatrudnienia lub też z niesprawiedliwymi warunkami pracy. Zarówno Europejski Bank Inwestycyjny, jak i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wspierają publicznymi pieniędzmi wydobycie ropy i gazu w Tunezji. Tunezyjczycy uważają, że sektor wydobywczy nie rozwija ich regionu, a istniejąca bieda i stagnacja jest mu wręcz na rękę (na zdjęciu widać Tunezyjkę na wiecu ulicznym). Sytuacja ta, ich zdaniem, daje przestrzeń do rozwoju radykalnym grupom religijnym.

Po drugie...

...robimy to w imieniu 2000 mongolskich pasterzy z Ałtaju Gobijskiego, których egzystencja jest zagrożona przez nową kopalnię żelaza Tayan Nuur, należącą do mongolskiej firmy Altain Khuder. Firma również otrzymała pożyczkę od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Pasterze zostali pozbawieni części zimowych pastwisk, które zostały przekazane kopalni. Zmasowany transport rudy żelaza nie pozwala im migrować ze zwierzętami pomiędzy swoimi wiosennymi, letnimi i zimowymi obozami. Ich przetrwanie jest uzależnione od zdrowego inwentarza – kóz, owiec, bydła, koni, wielbłądów i jaków, które potrzebują żywności, wody i bezpiecznego, ciepłego schronienia podczas zimy. Kopalnia Tyan Nuur zagraża równowadze wypracowanej przez całe pokolenia rodzin pasterskich.

Po trzecie...

...robimy to, bo nie zgadzamy się, aby pod przykrywką pomocy w rozwoju, wspierane były reżimy nękające swoich własnych obywateli. Obecnie w azerskich więzieniach siedzi 98 osób więzionych przez reżim z powodów politycznych. Pomimo przerażających poczynań azerskiego reżimu, Europa nadal chce robić interesy z Azerbejdżanem. Obecnie EBOR planuje pożyczkę dla rosyjskiego Łukoila na rozbudowę infrastruktury gazowej w Azerbejdżanie. Wielu Azerów mówi, że ropa i gaz dają dyktaturze pieniądze i władzę, a ogromne sumy są przelewane na prywatne konta przywódców reżimu w zagranicznych bankach. Chcemy, aby azerskie złoża gazu, do których dostępu chce Unia Europejska, nie przysłoniły nam problemów społeczeństwa obywatelskiego walczącego w Azerbejdżanie o poszanowanie podstawowych praw i wolności.



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć