25 kwietnia - World Malaria Day

25 kwietnia po raz trzeci będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Malarią (World Malaria Day).


Został on ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w celu skupienia globalnej uwagi na stworzeniu skutecznego narzędzia walki z malarią.
Dzień ten jest dobrą okazją dla :
• krajów z rejonów dotkniętych problemem do wymiany, doświadczeń i dobrych praktyk, oraz do wspierania się nawzajem,
• nowych ofiarodawców by mogli się przyłączyć i wesprzeć partnerstwo przeciw malarii,
• ośrodków badawczych i jednostek uczelnianych by zaprezentować swój udział w badaniach nad malarią i zachęcić do skupienia się na problemie,
• partnerów międzynarodowych, firm i fundacji, aby zaprezentować swoje starania i zastanowić się jak poszerzyć skalę działań, które przynoszą pozytywny skutek.

Wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, ale niemal połowa ludzkości żyje na terenach zagrożonych zimnicą ( na zdjęciu powyżej zostały zaznaczone Państwa zagrożone chorobą- im ciemniejszy kolor tym wyższe ryzyko zarażenia). Najbardziej narażone na zakażenie są kobiety ciężarne, dzieci do piątego roku życia, osoby z upośledzoną odpornością (np. zarażone wirusem HIV), ale też podróżni pozbawieni swoistych przeciwciał podróżujący min. z Europy do krajów endemicznego lub epidemicznego występowania malarii.

Ponadto rozwój transportu lotniczego zwiększa ryzyko szerzenia się choroby. W Polsce co prawda odnotowywane przypadki malarii dotyczą osób, które wróciły do kraju z rejonów zagrożonych, jednak na świecie coraz częstszym zjawiskiem jest tzw. „malaria lotniskowa”. Istnieją doniesienia o tym, że na malarię zapadały osoby jedynie przebywające na lotnisku, np. personel zarażany chorobą przez komary, które zostały przetransportowane w samolotach z rejonów endemicznego występowania choroby.

Jest to niezwykle niebezpieczne, gdyż zmieniające się warunki klimatyczne, sprzyjają wielu nowym, nie dostępnym wcześniej w danych rejonach owadom. Tak było np. z "naszym" szrotówkiem kasztanowiaczkiem, który przybył do Polski z krajów bałkańskich i od kilku lat niszczy nasze kasztanowce.
Wszystko to sprawia, że pojawienie się sezonowo występującej malarii w naszej strefie klimatycznej jest całkiem możliwe, tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała Polskę za kraj wolny od malarii dopiero w 1968 r.

W Polsce nie można zarazić się malarią, ale co powinny zrobić osoby wybierające się w daleką podróż?
Powinny w pierwszej kolejności sprawdzić jak wysokie jest ryzyko zarażenia malarią w rejonie, do którego się wybierają. W tym celu można skorzystać z polskiego portalu malaria.com.pl. Lub też za pośrednictwem interaktywnej mapy dostępnej na stronie WHO zasięgnąć informacji na temat wszystkich chorob występujących masowo w danym rejonie.

Następnie, gdy stwierdzimy, że wybieramy się w regiony zagrożone malarią powinniśmy przede wszystkim:
1) Być świadomi ryzyka, pamiętać o czasie inkubacji choroby oraz znać główne jej objawy,
2) Stosować środki ostrożności tak, aby uniknąć ukąszeń komarów, w szczególności po zmroku,
3) Przyjmować leki przeciwmalaryczne,
4) W przypadku stwierdzenia objawów malarii ( gorączka po minimum tygodniu od znalezienia się na terenie niebezpiecznym i do 3 miesięcy po opuszczeniu strefy zagrożenia) natychmiast udać się do specjalisty.

Ponadto w celu ochrony ludności na stałe zamieszkującej niebezpieczne regiony - Światowa Organizacja Zdrowia opracowała program globalnych interwencji w celu kontrolowania malarii.
Program ten zaleca zastosowanie się do 3 głównych aktywności, które powinny być stosowane na szeroką skalę w krajach zagrożonych.


Opryski domów przy zastosowaniu DDT są głównym rodzajem interwencji stosowanej w celu kontrolowania malarii.
Produkcja i stosowanie DDT ze względu na jego szkodliwe właściwości oraz niezwykłą trwałość w środowisku jest poddane silnym restrykcjom przez Międzynarodowe Porozumienie zwane Konwencją Sztokholmską w Sprawie Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych.
Konwencja zezwala na produkcję i zastosowanie DDT, głównie, dlatego, że, mimo iż obecnie stosuje się 12 rekomendowanych insektycydów, to DDT nadal wykazuje najwyższą skuteczność, dlatego właśnie uważa się, że DDT będzie stosowane dopóty, dopóki nie zostanie wynaleziona alternatywa.
Z tego powodu redukcja stosowania DDT jak i jego późniejsza całkowita eliminacja wymaga wysokiego wsparcia technicznego i finansowego.
W celu kontrolowania działania tego środka regularnie prowadzone są badania kontrolujące stężenie DDT w organizmach osób zamieszkujących domy poddane opryskom IRS. Wyniki tych badań zapewniają, że stężenie DDT wykryte w organizmach mieszkańców nie jest stężeniem zagrażającym zdrowiu ludzi ( „below levels of concern for human Heath”), jednak nie zmienia to faktu, że DDT musi być stosowane pod ścisłą kontrolą i tylko w dokładnie określonym celu.

Wspomnianą wcześniej inną metodą kontroli malarii jest dystrybuowanie moskitier o odpowiednio dużym zagęszczeniu oczek, które dodatkowo są nasączone środkiem przeciw komarom.

W tym działaniu jeszcze w tym roku weźmie udział Polska Zielona Sieć. W ramach kolejnej wyprawy ghanijskiej będziemy między innymi dystrybuować moskitiery wśród wiejskiej ludności rejonu Volta. Profilaktyka przeciwmalaryczna obejmie w sumie 500 rodzin z 5 wsi: Vakpo Todzi, Tafi Mador, Tafi Abuipe, Konda, Aneta.

W ramach projektu zostaną zakupione i rozdane moskitiery (500 sztuk). Ilość ta została obliczona w oparciu o dane ze Strategii rozwoju obszarów wiejskich Tafi-Todzi w Ghanie (stworzonej przez PZS w ramach współpracy z FOE Ghana i lokalnymi wspólnotami w 2008r.). Moskitiery i siatki trafią w pierwszej kolejności do rodzin, w których są dzieci w wieku do lat 5. Mieszkańcy otrzymają moskitiery za darmo, ale będą zobowiązani do prawidłowego korzystania z nich.


zdjęcie zostało opublikowane na licencji creative commons, autorem zdjęcia jest Mick Høy
informacje zawarte w artykule pochodzą ze stron:
http://www.palynology.allergy.pl/20...
http://whqlibdoc.who.int/hq/2007/WH...
http://www.igipz.pan.pl/geoekoklima...
http://www.overland.com.pl/download...
http://www.who.int/malaria/travelle...
http://www.who.int/malaria/high_ris...
http://www.who.int/malaria/world_ma...
http://whqlibdoc.who.int/hq/2007/WH...


Komentarze (zapraszamy do dyskusji):

Melvina / 10 marca 2015

Generally, the customer purchases credits or units of token currency in large chunks which are then spent in smaller amounts on optional features, content, items, etc. Determining these effects and understanding them can help parents choose the right video games for their children and thereby reduce the risks associated with them. In the past, real-time strategy games have always been those that ran on a single computer, and even though they did not stop when the gamer logged off ’ they were single player games. Here is my web blog; gry online strategiczne

Nikole / 25 grudnia 2015

Tremendous Mario World for the Super Nintendo Entertainment System gave Mario
a steed to experience upon named Yoshi , graphical developments that used the
assorted powers of the console, and nearly one
hundred level exits.

Check out my web site: [games->http://ejocurimario.net]

Terry / 27 grudnia 2015

For ydcerligere infoo om Mario Badescu Skincare, kontakt da venligst vores kundeservice via information@.

Take a look att my weblog: [http://ejocurimario.net/clasic/-&am...]

Rhys Reimann / 30 listopada 2022

Нelⅼo, i read your blog occaѕionally and i own a similar one and
i was just wondering if you gеt a lot of spam responses?
Ӏf so how do you prevent it, any plugin ᧐r anything yоu can suggest?
I get so much lately it’s driving me mad sօ any help is
verу much appreciated.

Μy page; software akuntansi terbaik


Dodaj komentarz — zapraszamy do dyskusji!

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć