15 października przyjdź na Global Justice Night w Szczecinie!

Impreza Global Justice Night odbędzie się po raz drugi w Szczecinie. 15. października do Starej Rzeźni zapraszamy wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jak jest urządzony świat i chcą równych szans rozwoju dla siebie i innych. W programie premiera filmu „Dobre życie” (spytamy co łączy Bułgarię i Namibię oraz co znaczy dobre życie dla mieszkańców tych krajów), spotkanie z Adamem Leszczyńskim - autorem książki „Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie”, loteria z nagrodami, polsko-kenijski romans modowy i noc z dobrą muzyką. Globalna sprawiedliwość zaczyna się od lokalnych spotkań.


Kiedy: 15 października (sobota) g.19.00
Gdzie: Stara Rzeźnia, ul. Tadeusza Wendy 14, Szczecin
Wstęp: z wejściówkami, które możesz zdobyć pisząc do nas: milena@globalnepoludnie.pl

ilość miejsc ograniczona


Global Justice Night to szczecińska cykliczna impreza, podczas której mówimy o tym, że nie wszyscy na świecie mają takie same możliwości do dobrego i szczęśliwego życia. Setki milionów ludzi codziennie boryka się z tak podstawowymi problemami, jak głód, brak elektryczności, brak opieki medycznej, brak szans na wykształcenie dzieci. Z kolei my mamy zapewnione takie podstawowe rzeczy jak pitna woda, energia czy służba zdrowia. Czy coś nas – bogatszych - łączy z biedniejszymi krajami? Czy więcej pomagamy tym krajom, czy bardziej korzystamy z ich zasobów: ropy, gazu, rzadkich metali, żywności produkowanej przemysłowo? Wreszcie, czy możemy coś zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy? Oczywiście! Sprawiedliwy rozwój dla wszystkich, który nie będzie szkodził ani ludziom, ani środowisku, jest możliwy. Relacje między bogatymi i biednymi są kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów świata.

PROGRAM:

Premiera filmu pt. “Dobre życie. Obietnica rozwoju w Namibii i Bułgarii"
(reż. Meghan Horwath, 2016, prod. CEE Bankwatch Network, Polska Zielona Sieć, 20 minut)

Ludzie w każdym zakątku świata mają swoją definicję tego, czym jest dobre życie. Stabilna praca i płaca są zazwyczaj częścią tej definicji. Film pokazuje, że rozwój przemysłu stworzył całe miasta, ale dzisiaj pytania o wpływ przemysłu na środowisko oraz nierówny podział zysków kładą cień na ten model rozwoju. Wybierz się do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Miejsc, które na pierwszy rzut oka prawie nic nie łączy, jednak oba kraje to młode demokracje, każdy ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Oba miasta mają jeszcze coś wspólnego, powstały jako zaplecze tego samego koncernu górniczego. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakich zmian chcą w przyszłości żeby ich rozwój nie był opłacony zbyt wysoką ceną. Dzisiejszy świat bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed podobnymi wspólnymi wyzwaniami. OBEJRZYJ TRAILER

Spotkanie z Adamem Leszczyńskim - gościem specjalnym Global Justice Night
Publicysta, autor książek i reportaży, m.in. Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie. Będziemy pytać go o afrykańską racjonalność i o to, dlaczego krytykuje pomoc rozwojową.

„...nieszczęścia afrykańskie, o których piszą cały czas gazety i które można zobaczyć w telewizji – i o których ja też piszę – nie są wynikiem przerażającego zrządzenia losu albo, tym bardziej, przyrodzonej głupoty i niedbalstwa Afrykanów. W ogromnej większości biorą się stąd, że ludzie zachowują się racjonalnie. Ci racjonalni ludzie uczestniczą jednak w czymś w rodzaju społecznej gry o sumie ujemnej. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem – i wszystkim jest przez to gorzej. Reguły tej gry zmieniają się powoli, bo też nie wzięły się znikąd: geografia, historia i tradycja odegrały tutaj swoją rolę. Ale ci Afrykanie, których znam, nie są wcale mniej racjonalni niż Europejczycy czy Amerykanie – a często nawet są bardziej racjonalni, bo każde nieracjonalne zachowanie może kosztować ich więcej.“

Fragment książki „Zbawcy mórz oraz inne historie afrykańskie“


Spotkanie z projektantką Malwiną Wędzikowską - „Haute couture” ze slumsów kenijskiej Kibery, czyli kobiecy biznes wspierany przez Polki i Polaków
Pokaz projektu Polskiej Zielonej Sieci i kenijskiej organizacji Amani Kibera, w ramach którego powstała w slumsach Kibery kobieca spółdzielnia krawiecka szyjąca ubrania według projektu polskiej projektantki Malwiny Wędzikowskiej.

Wystawa „Dobre życie” nt. Celów Zrównoważonego Rozwoju
Modne ostatnio pytanie: „Jak żyć?” wzięła na warsztat ONZ i stworzyła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które promują nowy model dobrego życia, taki sam dla wszystkich. Sprawiedliwy ale też wymagający od nas wszystkich wiedzy i większej odpowiedzialności. Co możesz zrobić, aby świat był bardziej sprawiedliwy? Inspiracje na wystawie.

Loteria z nagrodami
Wszyscy goście Global Justice Night, tak jak w zeszłym roku, wezmą udział w loterii z nagrodami. Wejściówki będą losami w loterii.

• [Uwaga, zmiana!] Impreza muzyczna - DJ Radience
Czekają na Was rytmy reggae, balkan beats, nu disco, electro swing. Zamiast DJ Super Tomka zagra DJ Radience. Zmiana nagła i nieoczekiwana, ale bez obaw, impreza na pewno będzie wyśmienita!

Global Justice Night to wydarzenie cykliczne. Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądało w zeszłym roku.

JAK DOTRZEĆ NA GLOBAL JUSTICE NIGHT

Wydarzenie odbywa się w nowoczesnych wnętrzach Starej Rzeźni.

ZAPRASZAMY W TYM ROKU TEŻ DO INNYCH MIAST!

W tym roku Global Justice Night wychodzi poza granice Szczecina. Na przełomie października i listopada impreza odbędzie się także w 4 innych miastach w Polsce. Pomogą nam w tym organizacje członkowskie Polskie Zielonej Sieci: Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (Łódź), Stowarzyszenie “EKOSKOP” (Rzeszów), Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin) i Fundacja EkoRozwoju (Wrocław).


Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowana jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.


Galeria:

Plakat GJN 2016 Szczecin Plakat GJN 2016 Szczecin
 

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć