15 listopada Global Justice Night w Szczecinie!

15.11.2017 [środa], Café Hormon ul. Monte Cassino 6, start - 19:00

Po raz trzeci w Szczecinie impreza Global Justice Night – rezerwujcie dla nas środowy wieczór! Gwarantujemy POZYTYWNĄ atmosferę i dużo inspiracji dla tych, którzy są ciekawi świata, nie bierzemy nic za wstęp, w loterii można będzie wygrać wyjątkowe książki, a filmy będzie można oglądać na wygodnych kanapach Cafe HORMON :) Poniżej program.

PROGRAM:

1. Premiera filmu „Droga do Man Eater’s Bridge”
Polska Zielona Sieć, reż. Krzysztof Miękus, 2017, 30min

Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, np. kilometrami wybudowanych dróg? To pytanie zadaliśmy mieszkańcom slumsów Mombasy, których domy stoją na drodze wielkiej inwestycji – rozbudowy bardzo potrzebnej autostrady, łączącej jeden z największych portów na wschodnim wybrzeżu Afryki z jej wnętrzem. Pieniądze na budowę drogi pożycza m.in. nasz, europejski bank rozwoju EBI. Ta trasa była od zawsze symbolem postępu i bramą dla afrykańskiego interioru. Niestety, tak jak w przeszłości jej budowniczowie byli pożerani przez lwy jak w okolicy tytułowego mostu nad rzeką Tsavo, tak teraz mieszkańcy terenów przy drodze są "pożerani" przez... no właśnie przez co? Dlaczego nie można zbudować tej drogi nie niszcząc życia najbiedniejszych Kenijczyków? Dwa lata temu lokalna ludność podjęła walkę o swoje prawa, zapisane w kenijskiej konstytucji. Z konieczności stali się wzorami świadomych obywateli, którzy wykorzystują wszystkie możliwości obrony przed wielką machiną źle pojętego „rozwoju”. Ich działania to praktyczna realizacja hasła naszej kampanii „Rozwój? Nie szkodzi”.

2. Spotkanie z reżyserem filmu "Droga do Man Eater’s Bridge" Krzysztofem Miękusem

O tym, jak wyglądała praca nad filmem i czy trudno jest komunikować globalne tematy w Polsce, porozmawiamy z Krzysztofem Miękusem, dziennikarzem i artystą zajmującym się przede wszystkim dokumentem w kontekście sztuki współczesnej. K.Miękus w swoich działaniach wykorzystuje różne media, głównie fotografię, wideo, dźwięk, instalacje. Działa na pograniczu sztuk wizualnych i dokumentu. W 2003 roku opublikował wraz z historykiem i dziennikarzem Adamem Leszczyńskim książkę-reportaż Naznaczeni – Afryka i AIDS poświęconą ekonomicznemu i kulturowemu kontekstowi epidemii AIDS w Afryce. Jest kuratorem sztuki współczesnej. Film "Droga do Man Eater’s Bridge" powstał we współpracy z Polską Zieloną Siecią.

3. Filmowy eksperyment „Living on one dollar”
reż. Chris Temple, Zach Ingrasci, Sean Leonard, 2013, 56min

Jak wygląda życie za dolara dziennie? Bohaterowie filmu z małej rolniczej społeczności Pena Blanca w Gwatemali, gospodarują pieniędzmi o wiele lepiej niż niejeden mieszkaniec bogatego kraju, bo muszą. Kiedy żyje się na krawędzi, nieprzewidziane sytuacje np. opłacenie lekarza i leków podczas choroby dziecka, są o wiele bardziej dotkliwe. "Jesteśmy biedni i tacy pozostaniemy" - wypowiedź jednej z bohaterek filmu pokazuje prawdziwe oblicze ubóstwa, z którego mimo wielkich chęci, ambicji i pracy, czasem nie sposób się wyrwać.

Twórcy filmu przez dwa miesiące mieszkali w wiosce Pena Blanca i na własnej skórze doświadczyli jak trudno żyć za dolara dziennie. Poznali oznaki niedożywienia, ubiegali się o pożyczkę, aby móc zainwestować i uprawiać małe pole. Gdyby nie pomoc sąsiadów, ponieśliby porażkę. Efektem ich eksperymentu jest nie tylko film, ale też stała pomoc dla społeczności, z którą żyli. Część pieniędzy ze sprzedaży licencji na pokazy bezpośrednio wspiera bohaterów filmu. Muhammad Yunus, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, twórca idei mikrokredytów, nazwał ten film obowiązkową pozycją do obejrzenia, podobnie jak Gary Ross, reżyser Igrzysk Śmierci.

Trailer filmu "Living on One Dollar":

4. O Europejskim Korpusie Solidarności

W jaki sposób Ty możesz reagować na społeczne wyzwania i zdobywać inspirujące doświadczenia? Jak się dostać do Korpusu? Co możesz mu zaoferować i co otrzymasz w rewanżu? Na te i inne pytania odpowie Joanna Tyszkiewicz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Szczecinie.

5. Loteria z nagrodami książkowymi

Jedyna w roku okazja na wygranie toreb Global Justice Night :) a także książek o świecie, m.in. „Głód” Martina Caparrosa z dedykacją od autora!!! Lektura na całą zimę!

6. Chillout z DJ Radience

Electropop, disco, funk, indie rock - w sam raz na nocne rozmowy w Cafe HORMON.

Wstęp wolny!


Wydarzenie jest częścią kampanii Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowanej w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.


Galeria:

Plakat GJN 2017 Szczecin Plakat GJN 2017 Szczecin
 

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć