13 czerwca - Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu

Tuż przed Międzynarodowym Dniem Świadomości nt. Albinizmu ONZ z nadzieją patrzy na rozwijający się ruch obrony praw człowieka w odniesieniu do osób z bielactwem. Jednocześnie ONZ ostrzega, że droga przed nami jest jeszcze długa i niełatwa.

Kiedy zamkniesz oczy i wsłuchasz się w mój głos, poznajesz we mnie albinosa? Jestem taka sama jak inni pod każdym względem. Jako młoda dziewczyna lub młody chłopak mam te same aspiracje i nadzieje. Pragnę społeczeństwa, które będzie mnie akceptować i w którym będę mogła się rozwijać oraz spełniać swoje marzenia.

Tak opisuje swoją przypadłość Grace Mumbi Ngugi, Kenijka, sędzia i współzałożycielka "Albinism Foundation for East Africa".

Świętujmy wspólnie

W tym drugim Międzynarodowym Dniu Świadomości nt. Albinizmu celebrujemy osoby dotknięte bielactwem, którym udaje się przezwyciężyć ogromne wyzwania i zwalczać mity na temat tej przypadłości. Należą do nich np. Sekretarz Stanu Tanzanii, Abdallaha Possi i członek parlamentu z Kenii, Isaac Mwaura. A także artyści tacy jak Salif Keita z Mali, Yellowman z Jamajki, bracia Winter z USA. Utorowali oni drogę dla nowych brzmień i głosów, takich jak Moses Swaray z Liberii i Keisha z Tanzanii.

Supermodelki z bielactwem pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Hong Kongu czy RPA są najlepszym przykładem łamania stereotypów. Ich praca oswaja nas z wyjątkowością albinizmu i pokazuje jego piękno w świecie, który go wyśmiewa i nie rozumie.

Także w sporcie osoby z bielactwem konkurują z sukcesami, na przykład złoty medalista narciarz, Kelly Gallagher i znany mistrz wrestlingu, Mwimba Texas z Kongo. Istnieje również wiele osób, albinosów, które prowadzą placówki dyplomatyczne, są liderami społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, instytucji akademickich i wspólnot religijnych na całym świecie.

#notghosts

Sytuacja była zupełnie inna zaledwie pięć lat temu. Udział tych osób w życiu publicznym jest świadectwem wzmożonej pracy na rzecz zwiększania świadomości na całym świecie.

Mimo postępów wciąż stoimy przed poważnymi wyzwaniami. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu obchodzony był w ubiegłym roku, a od tamtej pory ataki fizyczne wobec osób z bielactwem, zwłaszcza kobiet i dzieci, niestety nie ustają i były zgłaszane w miejscach i krajach, w których wierzono, że problem ten nie istnieje.

Kolejne przypadki przemocy pokazują, że wiele pozostaje do zrobienia, aby zaszła wymierna zmiana w życiu osób z albinizmem. Ludzie ci są nadal dyskryminowani i żyją w strachu przed atakami. Ponadto zbyt często osoby te nie mają dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej i nie otrzymują fachowej pomocy w leczeniu wady wzroku powiązanej z albinizmem.

W czasach, kiedy różnorodność jest tak wychwalana, nikt nie powinien być odrzucany, ani atakowany ze względu na wygląd. W zakresie praw człowieka dokonaliśmy dużo i osoby z bielactwem powinny również cieszyć się owocami tych wysiłków. Pełna toleracja dla albinizmu to cel, który możemy osiągnąć. Powodzenie osób z tą przypadłością oraz wysiłki podejmowane przez niektóre państwa w tej kwestii stanowią dobry początek i dają nadzieję.

Okażmy nasze wsparcie używając w mediach społecznościowych hasła: #notghosts, które podkreśla, że albinosi nie mogą dłużej być traktowani jakby nie byli częścią społeczeństwa, jak duchy.


Źródło: www.ohchr.org/EN/NewsEvents/...
Więcej informacji: http://albinism.ohchr.org


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć